Az Oktatási Hivatal kihírdette a 2025 őszi állampolgári ismeretek érettségi projekttémáit, melyek a következők:
1. A globalizáció hatása a nemzeti kultúrákra – Ünnepeink változása
Határozza meg az ünnepek jelentőségét különböző szempontok mentén (például.: a társadalom-, nemzettudat-, történelemszemlélet-, normarendszer fejlődésére, illetve fogyasztói kultúrára gyakorolt hatása alapján)! Elemezzen legalább három ünnepi alkalmat különböző szempontok felhasználásával! Például: Milyen körben ünnepeljük (családi, iskolai, nemzeti)? Milyen szokások kapcsolódnak az adott ünnepi alkalmakhoz? A három kiválasztott ünnep közül legalább az egyik legyen hivatalos nemzeti ünnepnap/emléknap! A három kiválasztott ünnep közül legalább az egyik legyen olyan esemény, amelyet a globalizáció hatására az elmúlt egy évtizedben másként vagy újonnan ünneplünk meg/emlékezünk meg róla Magyarországon (például: halloween)! Készítsen kérdőíves felmérést, melyben saját környezetében végez vizsgálatot a három kiválasztott ünnep kapcsán! Például: megünneplés/megemlékezés módja, az ünnep tartalmának ismeretére vonatkozó tudás felmérése, az ünnephez való viszonyulás/attitűd kérdése, az ünnephez kapcsolódó normarendszer ismerete (például: március 15-én kokárdát illik viselni)! Kérdőíves vizsgálata eredményeiből vonjon le következtetéseket arra vonatkozóan, hogyan formálják nemzeti identitásunkat az ünnepeink, illetve, hogyan hatott a globalizáció jeles napjaink megélésére!
2. Az anyaország feladatai a külhoni magyarság identitásának megőrzésében Székelyföld példáján
Mutassa be az anyaország szerepvállalását a székelyföldi magyarok identitásának megőrzésében a rendszerváltoztatástól napjainkig! Térjen ki a székelyföldi térség magyarságának demográfiai helyzetére, a közösség megmaradását szolgáló programokra! Hasonlítsa össze néhány, az Európai Unió tagállamaiban élő őshonos kisebbség jogi helyzetét a székelyföldi magyarok jogi helyzetével! Készítsen írásos riportot vagy dokumentumfilmet székelyföldi vagy Székelyföldről származó magyarokkal! A Magyarországon élő székely származású magyarok esetében térjen ki az áttelepülés folyamatának bemutatására!
3. Foglalkoztatottság és munkanélküliség kérdése Magyarországon a rendszerváltoztatástól a COVID-19 világjárvány megjelenésééig
Elemezze az 1990 és 2020 közötti időszakban a foglalkoztatottság számának és a munkanélküliség arányának változásait! Tárja fel, milyen külső és belső hatások (például külpolitikai és gazdasági események, kormányzati döntések) hatottak a különböző folyamatokra! Készítsen két-három rövid interjút a '90-es években aktív munkavállalóként dolgozó szüleivel, rokonaival, hogyan látták ők az időszakot! Emellett térjen ki a fiatal felnőtt korosztály (18-30 év) foglalkoztatottsági helyzetére, és hozzon néhány európai példát is erre! Készítsen felmérést a kortársai között, hogyan látják helyzetüket a későbbi munkaerőpiacra való belépésük során!
📌 Dolgozatírás előtt még egy utolsó, de nagyon fontos lépés!
Most, hogy átnézted a 2025 őszi érettségi projekttémákat, itt az ideje, hogy a felkészülésedhez a lehető legtöbb segítséget megszerezd. Készültem neked egy INGYENES e-bookkal, ami lépésről lépésre végigvezet a projektmunka elkészítésén – a témaválasztástól a leadásig!
🎁 Kattints, iratkozz fel a tarsadalomerettsegi.hu hírlevelére, és elküldöm az e-bookot!
Az e-book tartalma:
✅ Teljes útmutató a projektmunka elkészítésének minden lépéshez
✅ Minta munkanapló
✅ Hivatkozási szabályok
✅ Értékelési szempontok
✅ Gyakorlati tanácsok
Ne maradj le róla, legyen ez most a TE titkos előnyöd!
👉 Állampolgári ismeretek projektmunka – letölthető útmutató igénylése. Tölds ki az ürlapot:
https://docs.google.com/forms/d/14VfabUW2LT1DFiZFRy04CP3GuAtaVJWJ_uBdrxO6nHg/edit
Dr. Bernát Péter
történész-politológus